Vijesti

Solarni bum u Europi: Evo gdje se potiče, a gdje je solarna energija već dostupna

today

Background

Europski solarni bum pokreće Europska unija, koja se zavjetovala da će postati klimatski neutralna do 2050. Obnovljiva energija već je bila kamen temeljac ovog plana, ali energetska kriza izazvana ruskom invazijom Ukrajine 2022. navela je blok da se založi za masovno, ‘brzo korištenje obnovljive energije’ u pokušaju da se oslobodi ruskih fosilnih goriva.

‘Solarna energija bit će ključna točka ovog napora’, prema Europskoj komisiji u svojoj Strategiji solarne energije 2022. ‘Panel po panel, beskonačna energija sunca pomoći će smanjiti našu ovisnost o fosilnim gorivima.’

Zajedno s European Data Journalism Network, Deutsche Welle (DW) je analizirao kako europske vlade podržavaju širenje solarne energije na kontinentu.

Kako je solarna energija tako brzo postala popularna?

Danas nekoliko zemalja EU ima kapacitet od oko kilovata – otprilike dva solarna panela – po osobi. Nizozemska vodi s 1,4 kilovata po stanovniku, a odmah iza nje je Njemačka s 1,2 kilovata.

‘Prvi val solarne energije dogodio se sredinom 2000-ih’, objasnio je Raffaele Rossi, voditelj tržišnog obavještavanja industrijske grupe Solar Power Europe. ‘Države su počele uvoditi feed-in tarife, gdje vam se plaća za električnu energiju koju ubacite u mrežu.’ To je potaknulo zamjetan rast u pionirskim zemljama poput Njemačke, Grčke, Belgije, Španjolske, Italije i Francuske.

Ipak, visoka cijena solarne tehnologije udaljila je većinu vlasnika kuća, rekao je Rossi. Ali u međuvremenu, tehnološka otkrića smanjila su globalne troškove instalacije za gotovo 90%.

Uz dodatni poticaj uzrokovan globalnom energetskom krizom, solarni kapacitet EU-a udvostručili su se samo između 2021. i 2024. godine.

Tržište solarne energije sada će premašiti solarne ciljeve zemalja EU-a za 2030. godinu. Nedavna analiza Solar Power Europe pokazuje da će sve osim tri članice EU-a vjerojatno postići svoje ciljeve na vrijeme, dok će njih dvadeset ispuniti ili premašiti svoje ciljeve prije 2030.

Male stambene instalacije na balkonima i krovovima pridonose ovoj promjeni, čineći četvrtinu svih solarnih kapaciteta u EU-u.

Iako su cijene pale, solarna energija i dalje zahtijeva značajna ulaganja unaprijed. Studija Solar Power Europe iz 2023. je otkrila da bi obiteljske kuće u Njemačkoj, Italiji i Španjolskoj mogle uštedjeti više od 1000 eura godišnje na računima za energiju ugradnjom solarnih panela.

Učiniti solarnu energiju dostupnom svima

Ne može svatko priuštiti početni trošak. ‘Moramo se posebno usredotočiti na ranjiva kućanstva s niskim prihodima’, rekla je Seda Orhan, voditeljica obnovljive energije pri Climate Action Network Europe, skupu nevladinih organizacija koje zagovaraju održivu klimatsku i energetsku politiku. ‘To su dijelovi društva koji nisu bili uključeni u energetsku tranziciju.’

EU poziva države članice da pomognu građanima u prelasku ublažavanjem propisa i pružanjem financijske potpore, posebno za niže prihode. Države članice tom pitanju pristupaju na različite načine.

Gdje građani plaćaju manje za solarnu energiju

Najmanje devet europskih zemalja, uključujući Njemačku, smanjile su stope PDV-a na prodaju i ugradnju solarnih panela. To bi trebalo rezultirati izravnim smanjenjem cijene za potrošače umjesto povrata troškova koji mogu podrazumijevati složene postupke podnošenja zahtjeva.

Diljem Europe vlade također nude izravno financiranje građanima koji ulažu u solarnu energiju, iako se iznosi i uvjeti dramatično razlikuju.

Mađarska prednjači s izdašnim subvencijama, pokrivajući do dvije trećine troškova solarnih panela za vlasnike kuća, pod uvjetom da ispunjavaju posebne zahtjeve i također ulažu u skladištenje energije. Švedska ima drugačiji pristup sa svojim programom ‘Grön Teknik’, koji nudi 20% rabata uz minimalnu papirologiju.

Za Gutmann se postavljanje solarnih panela na njezin balkon u Bonnu pokazalo iznenađujuće pristupačnim. Grad je pokrio gotovo polovicu njezinih troškova – 300 eura – kroz jednostavan proces. Morala sam ispuniti kratki formular, postaviti svoj račun i sliku svog balkona, a novac sam dobila u roku od dva tjedna, rekla je za DW. ‘Moji će se solarni paneli sami isplatiti u roku od dvije godine.’

Lokalne subvencije često su izdašnije

Dok njemački iznajmljivači mogu pristupiti ovim programima, većina europskih zemalja ograničava svoju podršku na vlasnike kuća poput onih u Španjolskoj. Njihov sustav subvencija ima posebno složene zahtjeve i poznat je po dugim kašnjenjima.

‘Iako je novac dodijeljen, nakon dvije godine isplaćeno je manje od polovice traženih solarnih subvencija’, rekla je Seda Orhan iz CAN-a. Međutim, Španjolska također nudi neke od najizdašnijih maksimalnih isplata u Europi za skuplje krovne instalacije.

Povoljni krediti i porezne olakšice

Mnoge vlade i banke također nude zajmove s niskim kamatama za solarne instalacije, a belgijska regija Valonija čak nudi opcije bez kamata za kućanstva s niskim primanjima.

Osim toga, vlasnici kuća mogu zahtijevati značajne odbitke poreza na dohodak na svoja solarna ulaganja u Španjolskoj i Italiji, dok Njemačka i Švedska smanjuju poreze na električnu energiju prodanu u mrežu.

Neizvjesnost oko budućih programa potpore

Analiza DW-a također je pokazala da se nekoliko solarnih subvencija približava isteku, dok su mnoge već istekle.

Seda Orhan ukazuje na neizvjesnost oko budućeg financiranja EU-a. Višegodišnji financijski okvir EU-a završava 2027., a pregovori o novom proračunu tek počinju. ‘Morat ćemo osigurati ambiciozan proračun EU-a’, rekao je Orhan. ‘Onda možemo vidjeti kako se to može rasporediti.’

Neke vlade počinju se zalagati za potpuno ukidanje subvencija, rekao je stručnjak za tržište Raffaelle Rossi za DW.

‘Ako se stvore pravi uvjeti, izravne subvencije se mogu donekle smanjiti. Ali to treba raditi pažljivo. Već sada možemo vidjeti da tržište negativno reagira na smanjenje subvencija.’ Posebno za kućanstva s niskim primanjima, rekao je, subvencije su i dalje od posebne pomoći.

‘Bit će jako važno nastaviti podržavati solarnu energiju’, dodala je Seda Orhan. Osim klimatskih mjera, ona također naglašava gospodarski potencijal solarnog sektora. Već zapošljava više od 800.000 ljudi u EU-u, uglavnom na lokalnim instalacijskim radovima — pružajući izravne ekonomske povrate vladama koje održavaju programe financijske potpore.

Solarni rast ovisi o pouzdanoj infrastrukturi

Unatoč neizvjesnostima oko subvencija, Solar Power Europe predviđa još jedno udvostručenje kapaciteta u EU-u prije 2030. Krovni solarni sustav ostaje najveći segment, a instalacije većih razmjera ga sustižu.

Uspjeh će ovisiti o snažnoj solarnoj infrastrukturi. Prema EU strategiji za solarnu energiju, to uključuje obuku dovoljnog broja radnika za proizvodnju, instaliranje i održavanje solarnih energetskih sustava, kao i modernizaciju europske električne mreže da se nosi s porastom decentraliziranih izvora energije iz solarnih instalacija.

Rješenja za pohranu energije također su ključna, napominje Rossi. Omogućuju korištenje energije tamo gdje se stvara, smanjujući pritisak na mrežu u cjelini.

tportal.hr

Written by:


Previous post



NEWSLETTER

Subscribe now and receive our weekly updates.

COPYRIGHT – Organizator – Sarajevo Energy Forum – SEF – Tehnički organizator – Top pro consulting


YOUR EVENTS PARTNER


Background