
Bosna i Hercegovina (BiH) značajno zaostaje u oblasti reciklaže u poređenju s evropskim standardima. Dok je prosječna stopa reciklaže u Evropskoj uniji oko 48%, BiH reciklira samo oko 2% svog otpada. Konkretno, od približno 150.000 tona plastičnog otpada koji se godišnje proizvede, samo 2% se reciklira, dok preostalih 98% završava na deponijama ili u prirodi.
Mnoge općine nemaju adekvatne sisteme za prikupljanje i obradu otpada, što dovodi do niskih stopa reciklaže. Građani često nisu informisani o značaju reciklaže i pravilnom odlaganju otpada, što rezultira nepravilnim postupcima i povećanjem količine otpada na deponijama.
Postojeći zakoni i propisi često nisu usklađeni s EU standardima, a nedostaju i finansijski podsticaji za kompanije i pojedince koji bi se bavili reciklažom.
Kako bi se poboljšao sistem upravljanja otpadom potrebno je investirati u izgradnju centara za reciklažu i postavljanje kontejnera za selektivno prikupljanje otpada u svim općinama.
Potrebno je pokrenuti kampanje za informisanje građana o važnosti reciklaže i pravilnom odlaganju otpada, uključujući školske programe i medijske kampanje.
Zakone je potrebno uskladiti s EU standardima, uvesti takse za one koji ne recikliraju i pružiti subvencije za kompanije koje se bave reciklažom.
Implementacijom sistema povratne naknade (Deposit Return System) podrazumijevalo bi naplatu dodatne naknade prilikom kupovine proizvoda u ambalaži, koja se vraća potrošaču kada ambalažu vrati na predviđeno mjesto, što može značajno povećati stope reciklaže.
Saradnja sa susjednim zemljama radi razmjene iskustava i zajedničkog rješavanja problema otpada, posebno u pograničnim područjima, značajno bi poboljšalo sistem upravljanja otpadom.
Poboljšanje sistema upravljanja otpadom zahtijeva koordinirane napore svih sektora društva, uključujući vladu, privatni sektor i građane, kako bi se postigli održivi rezultati i zaštitila životna sredina za buduće generacije.
labelMOBILNOST today
Tržišni udio električnih vozila (EV) u Evropi nastavlja rasti, uz značajne promjene u posljednjim godinama: Tržište električnih vozila (EV) u Evropi doživljava značajne promjene u 2024. i 2025. godini. U 2024. [...]
Subscribe now and receive our weekly updates.